14708214_1281846851866870_8807722816905277642_n

INSOLVENCE: POMOC ČI SKOK DO PROPASTI?

Určitě všichni známe slova „insolvence neboli osobní bankrot“, která bývají častokrát spojována s vysvobozením z dluhů, které si lidé nadělají mnohdy svou nedbalostí.

Institut insolvence, je ve světě léta známá myšlenka, která skutečně vystihuje slovo STOP narůstání závazkům. Má za úkol zastropovat dluhy, včetně případných sankcí a dát možnost řádně navrátit věřitelům to, co jim dlužník je v povinnosti navrátit. V USA tato možnost existuje léta.

Nebyli bychom ovšem v České republice, aby se insolvence nezneužila. Na této službě si založilo živnost mnoho tzv. poradců, kteří Vám zpracují návrh na oddlužení. Mnohdy za desítky tisíc korun. Mimochodem, u advokáta jste schopni pořídit tuto službu leckdy řádově za tisíce.

Jednatel společnosti WPP Financial s.r.o. pan Petr Pelka, která nabízí produkt veselapujcka.cz, vysvětluje jakým způsobem dochází mnohdy k porušení zákona: „Jednou za čas se stane, že přijde na jednu z našich poboček klient, který již dopředu ví, že nebude schopen námi poskytnutý úvěr splácet, a i přesto o úvěr požádá. V dnešní době neexistuje žádný registr úvěrů, který by zahrnoval veškeré společnosti poskytující úvěry. Tudíž nejsme schopni zjistit, kolika úvěry je klient zatížen. I přes důkladné vyhodnocení bonity zákazníka, je zjištění nemožné. Takový klient obdrží úvěr na základě jeho sdělení současné finanční situace a je mu úvěr poskytnut. Uvede, že úvěry nemá. Následně po několika týdnech podává návrh na oddlužení s tím, že očekává zbavení se všech dluhů. Opak je ovšem pravdou a roztáčí se kolotoč problémů. Věřitelé se začnou bránit a to např. podáním trestního oznámení.  Je naplněna skutková podstata trestného činu podvodu a klient je odsouzen. Navíc existuje velké riziko toho, že bude insolvence zrušena. Klientovi pak zbydou jen oči pro pláč.

Paradoxem je, že místo toho, aby vláda ČR, začala přemýšlet, jak naučit lidi finanční gramotnosti, tak ministr spravedlnosti Pelikán, uvažuje o snížení hranice procentuální částky dluhů.“

Jaký je závěr a poučení?

Půjčujte si rozumně a pamatujte, že dluhy se musí vracet.